Převod nemovitosti

Převod nemovitosti není rozhodně věcí jednoduchou a nese sebou řadu úskalí, na které byste si měli rozhodně dávat pozor. O převodu nemovitosti nejčastěji hovoříme v souvislosti s jejím prodejem a následnou koupí.

K převodu nemovitosti dochází na základě kupní smlouvy, která se za každé situace řídí § 588 občanského zákoníku a ke své platnosti musí obsahovat minimálně ty části, které jsou podstatné a vyžadované zákonem. Jak je tedy vidno, převod nemovitosti, stejně tak jako její prodej, není vůbec věcí jednoduchou a bez minimálních právnických znalostí se během tohoto procesu neobejdeme.

Proto pokud chcete, aby Váš převod bytu či převod domu anebo zcela jiné nemovitosti byl zajištěn skutečně bez obav, zbytečných průtahů a vystavení se rizika neplatnosti smlouvy, potom jej svěřte některému z našich realitních makléřů, kteří převodům nemovitosti 100% rozumí.

Informujte se nezávazně na možnosti převodu nemovitosti. Kontaktujte některou z našich realitních kanceláří.

Daň z převodu nemovitosti aneb na co si dát pozor

Pokud se rozhodnete Vaší nemovitost prodat, jste podle zákona č. 357/1992 Sb. povinni zaplatit daň z převodu nemovitosti. Pokud se jedná o standardní prodej nemovitosti, je daň z prodeje nemovitosti povinen zaplatit prodávající a kupující je ručitelem (pozor tedy, aby ji prodávající skutečně zaplatil, jinak tuto povinnost bude finanční úřad vymáhat od Vás). Daňová povinnost se vztahuje i na vypořádání spoluvlastnického podílu a na věcná břemena, v těchto případech je však povinen daň z převodu nemovitosti zaplatit kupující.

O převodu z nemovitosti z jiného soudku

Převod nemovitosti lze však chápat i z jiného pohledu než jako dokončení obchodu mezi kupujícím a prodávajícím. Pokud se jedná převod bytu, převod domu či jiné nemovitosti mezi příbuznými v řadě přímé ( např. na syna či dceru), potom je od 1.1.2008 možné spoluvlastnický podíl či celou nemovitost převést zcela bezplatně. V tomto případě se neplatí ani daň z nemovitosti. Je však nutné sepsat platnou darovací smlouvu, která musí splňovat veškeré právní náležitosti. Z tohoto ohledu je vhodné se obrátit na právníka.