Cena nemovitosti

Cena nemovitosti je stěžejním údajem nejen při řešení případného dědictví, ale též pro případ, kdy se chystáte Vaši stávající či zděděnou nemovitost prodat. Odhad ceny nemovitostí si můžete buď provést sami anebo se svěříte do rukou odborníků v podobě realitních makléřů, kteří Vám zpravidla v rámci svých dalších služeb poskytnou tyto odhady zcela zdarma.

Ať již se chystáte prodat dům, byt či pozemek, vždy je důležité znát několik důležitých faktorů, které cenu nemovitostí ovlivňují. Jde především o:

  • lokalita a poloha nemovitosti
  • stav nemovitosti
  • životní prostředí (vzdálenosti dálnic, fabrik aj.)
  • občanská vybavenost (dostupnost MHD, školek, škol, zdravotních zařízení aj.)
  • sociální podmínky pro život (např. výše nezaměstnanosti aj.)

Cena nemovitosti pro odhad

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat, je též cena nemovitosti nutnou přílohou daňového přiznání, které jste povinni předložit za účelem zaplacení daně z převodu nemovitosti. Pozor však – je rozdíl mezi odhadem ceny nemovitosti pro účely vyřízení hypotéky a pro účely daňového přiznání. V prvním případě si většinou odhady ceny nemovitostí zpracovávají sami banky a řídí se jinými právními předpisy, než ty, které jsou předepisovány pro účely daňového přiznání (v tomto případě se jedná o zákon č. 151/1997 Sb).

 

Nevíte, jak správně určit cenu nemovitosti?

Při prodeji nemovitosti je nutné rozlišovat dva důležité termíny a to odhadní cenu nemovitosti a tržní cenu nemovitosti.

Odhadní cena nemovitosti je taková cena, kterou za poměrně vysoký poplatek stanoví soudní znalec. Oproti tomu tržní cena nemovitosti nebo také cena obvyklá je taková cena, za níž je nemovitost skutečně prodána (hodnota, jíž je s největší pravděpodobností možno dosáhnout v dané době a při konkrétních podmínkách trhu). Obě ceny se mohou samozřejmě lišit.

Pokud si chcete nechat stanovit skutečně reálnou tržní cenu pro prodej Vaší nemovitosti, ať již se jedná o dům, byt, pozemek, chatu či chalupu měli byste se svěřit do rukou špičkových odborníků ve světě realit, které ceny neodhadují, nýbrž skutečně počítají. Právě těmito odborníky jsou často realitní kanceláře,